Egyesületünk a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával ingyenes „Családi Szabadegyetem” előadás sorozatokat tartott Romániában; a Diószegen, Magyarfaluban és Lábnyikon élő csángó-magyar családoknak.
A történelmi Magyarország határain túl, Moldvában, napjainkban 30 – 40 ezer főre becsülhető az ott élő magyarok, a csángók száma. A Keleti-Kárpátokban eredő Tatros, és a további négy folyó völgyében 40 olyan település van – köztük Diószeg – amelyekben az úgynevezett „székelyes csángók” élnek. Bákó közelében, 30 településen élnek a „déli csángók”, Románvásár város környékén pedig alig több mint 10 faluban, a legrégebbi kultúrával rendelkező „északi csángók” élnek. Az évszázados elszigeteltségben élő római katolikus vallású moldvai magyarokat a 17. századtól fokozatosan eltiltották a magyar nyelv templomi használatától, és magyar nyelvű iskolai oktatás Moldvában csak 1947 és 1955 között volt. Így a szórványban élő csángó-magyarok számára különösen fontos az anyanyelv megőrzése, ápolása, a magyar közösségek erősítése, életminőségük javítása.
E célokat kitűzve szerveztük meg az úgynevezett „Családi Szabadegyetem” előadássorozatokat a fent említett három településen. A helyszíni szervezésben partneri segítséget nyújtott a Moldvai Csángó Magyarok Szövetsége, amiért köszönettel tartozunk.
A „Családi Szabadegyetem” 2-4 órás előadásokból és azokhoz kapcsolódó gyakorlati foglalkozásokból állt. Az összesen 23 + 10 órás rendezvényeken a résztvevő családok tagjai – nagyszülők, szülők és a gyermekek – együtt vettek részt és együtt végezték el a gyakorlatokat. A legkisebb gyermekeknek a témákhoz kapcsolódó gyerekfoglalkozásokat (10 órában) tartottunk. Így a családi közös ismeretszerzés révén megerősödtek a családi kapcsolatok, és azonosan értelmezhetővé váltak a családi közösség számára hasznos új ismeretek. Létrejöttek a családok közötti új ismeretségek, kapcsolatok is, amelyek tovább erősítik a helyi magyar közösségeket. Így a tervezettek szerint teljesültek a kitűzött projektcélok, amit a kérdőíves méréseink is igazoltak.
Az előadások és a gyakorlatok az alábbi témakörökben nyújtottak hasznos ismereteket:
- digitális írástudás, és az internet biztonságos használata
- az életünk minősége
- az egészséges életmód
- a zene világa, zenehallgatás
- sport együtt a családdal
- a „Mindenki” című magyar film közös megtekintése, megbeszélése.
Az előadási anyagokat a projekt keretében az egyesület fejlesztette ki. Az előadások és a gyakorlatok megtartásával a felnőttképzésben jártas, magasan képzett, tapasztalattal rendelkező egyesületi tagokat és helyi pedagógusokat bíztunk meg.
A „Családi Szabadegyetem” előadásait meghallgató, a követelményeket teljesítő résztvevőknek (Diószegen 35 főnek, Magyarfaluban 38 főnek, Lábnyikon 31 főnek) a KárpátHáló Egyesület oklevelét adtuk át az ünnepélyes záró rendezvényen.
Az előadásokhoz kapcsolódó foglalkozásokhoz orvos diagnosztikai műszereket és pingpongasztalokat, vásároltunk és szállítattunk a helyszínekre, tartós használatba adva azokat.
Az előadások hatékonyságát kérdőíves felméréssel mértük a résztvevők körében. A felmérés eredményeként a számított elégedettségi mutatók mindegyike kiváló minősítésű lett. A kitöltött kérdőívek alapján számított elégedettség értékek sokszög diagramban történő ábrázolásakor az egyes tengelyek mentén az alábbi elégedettségi mutatók értékei olvashatók le:
- Az előadási helyszín alkalmassága
- Az előadások szervezése
- A felmerült kérdések megválaszolása
- A magyar nyelvű előadások érthetősége
- Családi kapcsolatok javítása
A „Családi Szabadegyetem Moldvai Csángó Magyar Településeken” projektünket határidőre, az elvárt létszám feletti részvétellel fejeztük be. A projekt teljesítette az alábbi célkitűzéseket:
- új ismereteket nyújtott az életminőség javításához
- erősítette a többgenerációs családi kapcsolatokat
- szolgálta a hagyományok őrzését és átadását
- segítette a magyar nyelv őrzését, ápolását
- erősítette a családi kapcsolatokat és a helyi magyar közösségeket.
A projekt megvalósítására a KIM támogatását az előírásoknak megfelelően a költségterv szerint használtuk fel. Az egyesület tagjai a helyszíni személyes részvételükkel, továbbá szakmai tapasztalatukkal és önkéntes civil szervezeti munkájukkal jelentősen járultak hozzá a projekt sikeres megvalósításához, amiért köszönetet mondok minden közreműködőnek.
Madarász Erik
projektvezető